وبا چیست و چگونه به وجود می آید؟


وبا چگونه بوجود می آید؟
یک میکروب فقط در حرارت بالای60 درجه از بین می رود.

انسان چگونه به بیماری وبا مبتلا می شود؟
- باخوردن آب یا غذای آلوده به میکروب وبا. این میکروب در روده کوچک انسان رشد می کند و از طریق مدفوع انسان وارد محیط می شود.

آیا حشرات هم می توانند بیماری را منتقل کنند؟
-حشره هایی مانند سوسک ومگس که روی مدفوع انسان می نشینند، می توانند میکروب وبا را منتقل کنند.

آیا میوه ها و سبزی ها هم آلوده می شوند؟
-بله، برخی از کشاورزان برای آبیاری مزرعه ها و باغ های خود از آب های آلوده استفاده می کنند.در بین سبزی ها مخصوصاً کاهو خیلی زود آلوده می شود. در زمان پخش میکروب وبا، همه ی سبزی ها را باید به صورت پخته مصرف کنیم . در این هنگام، باید از خوردن غذاهای سرد، خام نیم پز خودداری کرد.

آیا خوردن کباب هم میکروب وبا را منتقل می کند؟
-میکروب وبا در دمای 60 درجه، بعد از 10دقیقه حرارت دادن از بین می رود. کباب هایی مانند کوبیده و همبرگر معمولاً خوب مغز پخت نمی شود و این مقدار  حرارت نمی بینند. در این صورت ممکن است میکروب ها را منتقل کنند.

چه محیط دیگری برای میکروب وبا مناسب است؟
-اگر میکروب وبا پخش شده باشد، آب نمک خیلی زود آلوده می شود. مثلاً از آب نمکی که بلال فروشها و گردو فروشها درست می کنند، نباید استفاده کرد. همین طور باید از خوردن خیارشورهای نامطمئن یا شورهای خانگی خوداری کرد.

در چه زمانی و با شایع تر است؟
- هر زمانی که بهداشت عمومی کم شود، وبا پخش می شود. فصل های تابستان معمولاً بیشتر است. هنگام جنگ، زلزله و سیل هم همین طور.

چه کسانی بیشتر مبتلا می شوند؟
-معمولاً بچه ها و سالمندان بیشتر مبتلا می شوند؛ چون قدرت بدنی شان کمتر از جوان تر هاست.

آیا ممکن است از طریق شنا هم منتقل شود؟
-بله. آب نجوشیده محیط نا مناسبی برای وباست. اگر وبا پخش شده باشد، احتمالش زیاد است. در زمان پخش میکروب، اگر آب بهداشتی در دسترس نداشتید ، حتماً آب آشامیدنی را 10 دقیقه بجوشانید.

بیماری وبا چه نشانه هایی دارد؟
-وبا معمولاً با استفراغ و اسهال شروع می شود. این اسهال و استفراغ ناگهانی است وآب بدن به سرعت کاهش می یابد و بیمار ممکن است بمیرد. در چنین هنگامی بیمار باید خیلی زود نزد پزشک برود.

برای جبران آب از دست رفته چه کار کنیم؟
-برای جبران آب بدن، باید از سرم های خوراکی اُ-آر-اِس استفاده کنیم. هر بسته را در 4 لیوان آب جوشیده حل می کنیم و می خوریم. اگر این پودر در دسترس نبود، 4 قاشق غذاخوری شکر و یک قاشق چایخوری نمک را در 4 لیوان آب جوشیده بریزید و حل کنید. می توانید مقدار کمی آب لیمو هم به آن اضافه کنید و مرتب بخورید . خوردن آب لیمو کلاً برای پیشگیری از بیماری مفید است و اگر می توانید سعی کنید به آب یا غذای خودتان چند قطره آب لیموی تازه اضافه کنید.

بیماری چند روز طول می کشد؟
-بیماری ممکن است تا 7 روز طول بکشد. البته فرد بیمار تا دو هفته می تواند میکروب ها را به دیگران انتقال دهد.