خشک کردنی ها


به میوه های خشک شده خشکبار می گویند. این روزها می توانیم بیشتر میوه ها را در هر فصل سال به صورت تازه بخریم. اما در گذشته به جای استفاده از میوه از خشکبار استفاده می کردند ما می خواهیم طرز خشک کردن چند نوع میوه را به شما آموزش بدهیم .

 

 سیب
  1. سیب های زرد را خوب بشوی.
  2. با پارچه ی تمیز خشک کن.
  3. با کمک بزرگترها با چاقو حدود یک سانتی متر را به صورت دایره ای یا هر جور که دوست داری برش بزن.
  4. در اوایل پاییز هنوز آفتاب گرم است ، پس روی سینی پارچه ای بینداز.
  5. سیب های بریده شده را در کنار هم قرار بده و بعد یک تور نازک روی آن بکش تا در نور خورشید خشک شود. یادت باشد آنها را روی هم نریزی.
  6. روزی یک بار آنها را زیرو رو کن تا کاملاً خشک شود.
  7. اگر آفتاب نبود، سینی را روی شوفاژ یا کنار بخاری در اتاق گرم بگذار. البته این طوری مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خشک شود.

به

به را می توان به همین روش خشک کرد.

نارنگی و پرتغال

میوه ها را پوست بکن، حلقه حلقه کنف هسته هایش را در بیاور و روی سینی پلاستیکی(غیر فلزی) بریز. بعد آن را در مقابل آفتاب یا کنار بخاری یا روی شوفاژ بگذار تا خشک شود.

آلو و آلوچه

1. آلو و آلوچه های سفت و له نشده را انتخاب کن و خوب بشوی و با پارچه خشک کن.
2. حالا آن ها را در سبدی بریز و در مقابل آفتاب بگذار
3. روزی یک بار آنها را زیرورو کن تا کاملاً خشک شوند.

موز

موزهای رسیده و زرد را پوست بکن، حلقه حلقه یا نازک برش بده، در سینی کنار هم بچین و به همان روش قبلی خشک کن.  موزهایی که انتخاب می کنی نباید له باشند.
در فصل بهار و تابستان می توانی توت فرنگی، آلو و آلوچه و آلبالو، سیب، زردآلو، هلو، توت و شاه توت، انگور و گلابی را خشک کنی.

زردآلو

زردآلوها را دو نیمه کن و هسته ی آن ها را در بیاور. بعد روی سینی کنار هم بچین. سینی را در مقابل آفتاب بگذار تا نور خورشید زرد آلوها را خشک کند. یادت باشد روی تمام میوه ها باید پارچه ی توری بکشی تا آلوده نشوند.

توت فرنگی

توت فرنگی های درشت سالم و تمیز (بدون گل و لای) را خوب بشوی و بگذار آبشان برود. سپس آن ها را حلقه حلقه کن. یادت باشد که حلقه ها زاد نارک نباشند. بعد آن ها را، روی سینی پلاستیکی بریز و در مقابل آفتاب بگذار و رویش پارچه ای توری بکش تا آلوده نشود. هر روز توت فرنگی ها را زیرورو کن تا خشک شوند.

هلو

هلوهایی را انتخاب کن که بشود پوستش را کند. هلوهای پوست کنده را نصف کن و هسته اش را در بیاور. بعد آن ها را روی الک بچین و در مقابل آفتاب بگذار. یادت باشد آن ها را طوری بچینی که روی هم قرار نگیرند. پس از گذشت یک روز، مقداری از آب آن ها خشک می شود و تازگی خودشان را از دست می دهند. حالا مغز گردو یا بادام یا هسته ی زرد آلو یا هر میوه ای که شیرین باشه را در میان برگه ی هلو قرار بده.
بعد برگه ها را به هم فشار بده و آنها را در مقابل آفتاب بگذار. پس از دو روز برگه ها خشک و قابل مصرف می شوند.

توت و شاه توت

توت و شاه توت وقتی کاملاً می پزد از درخت می ریزد. در بعضی شهرها مردم این میوه ها را همان طور روی زمین خشک می کنند. اما شما هم می توانی این میوه ها  را روی پارچه بریزی و در مقابل آفتاب خشک کنی.

انگور

در بیش تر شهرهای آذربایجان انگور را«آسما» می کنند؛ یعنی در اتاق یا در مقابل آفتاب بند می کشند و انگورها را از شاخه روی بند آویزان می کنند. بعد از چند روز انگورها خشک یا نیمه خشک می شوند.