اصفهان
شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است. این شهر در منطقه‏ای نیمه کویری در مرکز ایران و در کنار زاینده‏رود قرار گرفته است. آب و هوای آن معتدل است. شهر اصفهان از روزگاران قدیم به نام‏های آپادانا، آصف‏هان، اسباهان، اسپاتنا، اسپاهان ،آسپدان، اسپینر، اسفاهان، اصپدانه ،انزان، بسفاهان، پارتاک، پاری، پرتیکان، جی، دارالیهودی، رشورجی، سپانه، شهرستان، گابا، گابیان، نصف جهان و یهودیه مشهور بوده است. در شاهنامه فردوسی نیز بارها به اصفهان (سپاهان) اشاره شده.آثار تاریخی اصفهان
اصفهان دارای آثار هنری و تاریخی فراوان است از جمله میدان نقش جهان که در آن بازار قیصریه، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و عالی‌قاپو قرار دارد و مِنارْ جُنبان، کوه آتشگاه، چهلستون، چهارباغ عباسی و ساختمان هشت بهشت، کلیسای وانک ،محله جلفا، سبزه میدان، مسجد جمعه، سی و سه پل، پل خواجو، پل شهرستان از زیباترین این آثار تاریخی می‏باشند .

ازمکان های دیدنی اصفهان
از جاهای دیدنی دیگر اصفهان پارک‏های سرسبزی است که در کنار رودخانه زاینده‏رود قرار دارد. باغ گل‏ها و باغ پرندگان از دیگر مکان‏های جالب و دیدنی در اصفهان و کوه صفه در جنوب اصفهان و جزیره بازی و پارک بادی، شهر بازی ملک شهر و شهر بازی آبشار از مکان‏های تفریحی اصفهان می‏باشد.

هنر مردم اصفهان
مردم اصفهان در هنر کاشیکاری، آینه‏کاری، قلم‏زنی، خاتم‏کاری، مس‏گری بسیار معروف هستند.

سوغات اصفهان
معروف‏ترین سوغات اصفهان صنایع دستی و گز می‏باشد. گز یک نوع شیرینی است که با گز انگبین یا ترنجبین شکر بادکا و مغزهای پسته، بادام، فندق یا گردو و گلاب ساخته می‌شود. در گز از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود.

از مکان‏های زیارتی اصفهان
آرامگاه بی‏بی زینب، امامزاده زید، امامزاده سید محمد، امامزاده احمد، امامزاده نرمی و.... و همینطور آرامگاه عالم بزرگ محمَد باقر مجلسی و دیگر بزرگان اصفهان در تخت فولاد و گلستان شهدای اصفهان قرار دارد.

چند عکس زیبا از مکان‏های دیدنی اصفهان


عالی قاپو


پل خواجو


ساختمان هشت بهشت در پارک هشت بهشت


پل شهرستان یکی از قدیمی‏ترین پل‏های اصفهان


پل سی وسه پل