کاشان

کاشان یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری ایران است. این شهر در استان اصفهان قرار دارد. گفته می شود که نام کاشان از «کی آشیان» به معنای «جایگاه پادشاهان» گرفته شده است. کاشان در دل کویر مرکزی ایران قرار دارد و رشته کوه های «کرکس» در اطراف آن است. این شهر مکان های تاریخی و طبیعی بسیاری برای بازدید گردشگران دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
خانه بروجردی‌ ها، آرامگاه سهراب سپهری، آرامگاه محتشم کاشانی، آرامگاه فیض کاشانی، مدرسه آقا بزرگ، باغ و کاخ تاریخی فین، خانه طباطبایی، خانه عامری ‌ها، خانه عباسیان، خانه صالح، منار زین‌الدین، آرامگاه شاه عباس، روستای ابیانه، تپه‌های سیلک، روستای نیاسر، حمام عبدالرزاق خان، حمام مجموعه اردهال، حمام بازار، حمام و باغ فین، کاروانسرای سن سن، آتشکده نیاسر، غار ریس و ...
اما جدا از همه اینها شهر کاشان مرکز تهیه گلاب ایران است. بسیاری از شهرهای این شهرستان مرکز دائمی گلاب گیری است. مراسم گلاب گیری در شهر قمصر رونق بیشتری دارد و هر سال از نیمه اردیبهشت به مدت 2 تا 3 هفته این مراسم برگزار می شود و مردم می توانند برای دیدن مراحل گلاب گیری به این شهر و شهرستان سفر کنند.