روستای مصر

روستا یا کویر مصر در 45 کیلومتری شرق شهرستان جندق و در 30کیلومتری شما شهرستان خور (از شهرهای اصفهان) قرار دارد. این روستا 120 نفر جمعیت دارد و یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان به حساب می آید و عمری بیشتر از 100 سال دارد. مصر به همراه دو روستای بسیارکوچک دیگر به نامهای امیرآباد و فرحزاد دریک خط شمالی– جنوبی به طول حدود ۶ کیلومتر واقع شده‌اند. روستای مصر به دلیل نزدیکی به کویر بزرگ ایران آب و هوای گرم و خشک دارد. مردم این منطقه به کشاورزی و دامداری، پرورش شتر و کاشت زعفران مشغول هستند اما در چند سال گذشته به دلیل افزایش تعداد گردشگران شغل های دیگری در این منطقه ایجاد شده است مثل شغل های مربوط به هتل و مهمان سرا و فروش صنایع دستی.
دوست دارید بدانید چرا به این روستا مصر می گویند؟ سال ها پیش مردی به نام یوسف در این روستا زندگی می کرد و برای آبادانی این روستا و نجات چاه های روستا از خشکسالی و قطع آب تلاش زیادی می کرد و بعد برای اینکه نام خودش یوسف بود و داستان حضرت یوسف هم در مصر اتفاق افتاده بود از مردم خواست تا نام این روستا را مصر بگذارند و مردم هم برای تشکر از زحمات یوسف نان مصر را پذیرفتند.
از دیدنی های اطراف روستای مصر می توان به چال سلکنون، نیزار مصر، دریاچه نمک سلکنون، تخت عباسی، تخت عروس و رمل های ماسه ای اطراف روستا اشاره کرد. ضمن اینکه شما می توانید شترسواری کنید و شب ها زیر آسمان پرستاره کویر ستاره ها تماشا کنید.