تووالو (Tuvalu)در اقیانوس آرام، کشوری جزیره ای به نام «تووالو» با حدود 10 هزار نفر جمعیت و 26 کیلومتر مساحت (10 مایل) وجود دارد و این یعنی از نظر مساحت پس از واتیکان، موناکو و ناورو، کوچکترین کشور جهان است. تووالو فقط 5 متر از سطح دریا بالاتر است و گفته می شود تا 50 سال دیگر به طور کامل به زیر آب می رود. این کشور از 9 جزیره، سه جزیره ی صخره ای و شش جزیره مرجانی تشکیل شده؛ نام سابق آن «جزایر آلیس» بوده و در گروه جزایر «پلی نزی» قرار می گیرد. پایتخت این کشور «فونافوتی» نام دارد. گفته می شود «پولینزی» ها اولین ساکنان این کشور بودند که از جزایر «ساموا» و «تونگا» به تووالو آمده بودند. از نزدیک‌ترین همسایگان این کشور می‌توان کیریباتی، نائورو، ساموآ و فیجی را نام برد.
این کشور در قرن نوزدهم تحت استعمار انگلیس بود اما توانست در سال 1978 استقلال خود را به دست آورد. زبان رسمی این کشور انگلیسی است و واحد پول آنها دلار استرالیا و دلار تووالویی است.
تووالو یک کشور گرمسیری است و هیچ رودخانه ای در این کشور وجود ندارد و با اینکه بسیار به باران احتیاج دارند اما فقط 300 سانتی متر بارش سالانه دارد. مردم این کشور بیشتر از ماهی تغذیه می کنند. ماهی و نارگیل از محصولات این کشور هستند که بیشتر به کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا و فیجی صادر می شود. البته این کشور بیشتر واردکننده است و محصولاتی مانند غذا، سوخت ‌های فسیلی، ماشین‌ آلات و . . . را از کشورهایی دیگر وارد می کنند.


پرچم


نقشه


نشان ملی