سن مارینو (San Marino )کشور «سن مارینو» در جنوب اروپا و شبه جزیره ایتالیا قرار دارد. در شرق این کشور کوه های «اپناین» قرار دارد و بلندترین مکان این کشور نیز کوهی به نام «تیتانو» با ارتفاع ۷۴۹ متر است. سن مارینو پس از «واتیکان» و «موناکو» سومین کشور کوچک اروپا و با مساحتی حدود 61 کیلومتر مربع پنجمین کشور کوچک جهان است. این کشور همچنین کم جمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا نیز می باشد. سن مارینو یکی از قدیمی ترین کشورهای مستقل جهان است و پایه گذاری آن به سال 301 میلادی باز می گردد، قانون اساسی آن نیز در سال 1600 میلادی تصویب شد.
پایتخت این کشور «سن مارینو» است. سن مارینو به 9 استان تقسیم شده و بزرگترین شهر این کشور «دوگانا» در استان سراواله قرار دارد. دین مردم این کشور مسیحی کاتولیک و زبان رسمی شان ایتالیایی است. واحد پول سن مارینو «یورو» است.
سن مارینو آب و هوای مدیترانه ‌ای، تابستان ‌های گرم و زمستان‌ های معتدل دارد. این کشور همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است و صنعت توریسم (گردشگری) یکی از مهمترین منابع درآمد آن به شمار می آید. از فعالیت های اقتصادی دیگر این کشور می توان به بانکداری، کشاورزی و صنایع سرامیک سازی اشاره کرد.
سن مارینو «2:30-» با کشور ما اختلاف ساعت دارد، یعنی ساعت آنها 2:30 عقب تر از ساعت ما است.نقشه

نشان ملی