یونان
سلام بچه‏ها در این قسمت ما شما را با کشور یونان آشنا می‏كنیم. کشور یونان از نظر فرهنگی، هنری و دانش سابقه‏ی بسیار طولانی دارد.
یونان کشوری است در جنوب شرقی اروپا و محل اتصال سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است.
آتن پایتخت آن است و تسالونیکا، پاتراس و هراکلیون از شهرهای بزرگ آن می‏باشد.
کشور یونان ۱۳ استان دارد و هر کدام از این استان‌های نیز ۵۴ شهرستان دارند.

آب و هوا
آب و هواي يونان، (مديترانه‏اي است) منطقه به منطقه بسيار متفاوت است. تابستان يونان تقريبا در تمام مناطق گرم و خشك است. پائيز يونان طولاني و ملايم است اما باران‏هاي كوتاه مرتب مي‏بارد. و تقریبا روزهاي باراني آن ساليانه 106 روز است.
بچه‏ها در هر کشوری یک واحد پول وجود دارد مثلا ریال واحد پول ایران است. به عنوان مثال می‏گويیم این عروسک بیست هزار ریال است. در کشور یونان این واحد پول (دراخما) است.
هر کشوری در سرزمین خود یک سری محصولات تولید می‏کند این محصولات اگر بیشتر از نیاز خود کشور بود به کشورهای همسایه می‏فروشد به این کار می‏گویند (صادرات ) و در مقابل آن محصولاتی که نیاز دارد از کشورهای دیگر خریداری می‏کند که به این کارها می‏گویند (واردات ) .
کالاهائی که به كشور یونان وارد می‏کنند، بيشتر شامل: ماشين‏های صنعتی، آهن و فولاد، نفت خام، گوشت، ‌اتومبيل‏هاي سواري و كاميون است. و کالاهائی که از یونان به دیگر كشورها فرستاده می‏شود بيشتر شامل: توتون، كشمش، پنبه، سنگ معدن (آلومينيوم، ‌آهن، نيكل)ميوه و روغن زيتون است.

محصولات كشاورزي
يونان تقریبا يك كشور كشاورزي مي‏باشد كه بيشتر نيازهاي خود را در داخل تهيه می‏کند و مقدار زیادی از آن را به خارج صادر مي‏كند. گندم، ‌ذرت، انگور وكشمش، ‌ميوه، ‌برنج، ‌پنبه، ‌توتون، ‌مركبات، زيتون و نيز چغندرقند مهمترين محصولات كشاورزي این كشور را تشكيل مي‏دهد.

جهانگردي
به دليل اینکه یونان کشوری تاريخي با طبيعت بسیار زيبا است، برای همین سالانه مسافران زیادی از کشورهای دیگر به اين كشور مسافرت مي‏كنند. سفر مسافران خارجی به یونان بسیار مهم است و اگر در صورتی سفر مسافران خارجی به این کشور کمتر شود. این کشور با مشکل روبرو می‏شود زیرا درآمد بسیاری از مردم يونان بوسیله همین مسافران تامین می‏شود.

مذهب در یونان باستان
هر یک از مردم یونان در خانواده پرستش‏گاهی داشتند و همیشه در آن پرستش‏گاه آتش درست می‏کردند. صاحبخانه باید آن آتش را شب و روز روشن نگه دارد. شب‏ها از آن حفاظت می‏کردند و صبح اولین کار، زیاد کردن آتش بود. آن آتش خاموش نمی‏شد مگر زمانی که تمام افراد خانواده از بین می‏رفتند ... این آتش در نظر آنان مقام خدایی داشت، چنانکه آنرا می‏پرستیدند و دعا می‏کردند که انسان را از نعمت‏های سلامتی، توانگری و خوشبختی برخوردار کند.
اما امروزه بیشتر مردم یونان مسیحی هستند.

مجسمه زئوس
در یونان، شهری تاریخی بنام المپیا قرار دارد، شهری که اولین بازی‏های المپیک در آنجا بوده است و اصلا نام این بازی‏های از آنجا گرفته شده است. ارزش و مقام بازی‏های المپیک در یونان قدیم بسیار زیاد بود که در مدت بازی‏ها جنگ‏ها متوقف می‏شد و ورزشکاران از کشورهای مختلف مثل سوریه، مصر و ... برای مسابقه و پرستش مجسمه زئوس به شهر المپیا می‏آمدند.
و اما مجسمه زئوس در یک آتش سوزی بسیار بزرگ خراب شد. بلندی این مجسمه حدود 13 متر بود و یونانیان باستان مجسمه زئوس را در مراسم مختلف با زیورآلات خاصی آرایش می‏کردند.
"روی سر این مجسمه تاجی از برگ زیتون قرار داشت و در دست راست او نشان پیروزی ... در دست چپ او عصای سلطنتی که مینا کاری شده بود و روی عصا یک عقاب از طلا نشسته بود. کفش‏هایش طلا بود و لباس‏هایش از پوست حیوانات و گل یاس و ... تخت پادشاهی او از طلا، چوب آبنوس و عاج فیل ساخته شده بود."


آثار زیبای هنری و بزرگ تاریخی بسیاری در آتن وجود دارد و هر ساله هزاران جهانگرد مشتاق و علاقمند آثار هنری تاریخی را به سوی خود می‏کشاند. بعضی از ابن بناها عبارتند از پارتنون، پروپلایا، ارختنوم و اکروپولیس


اسب تروا اسبی است که یونانیان در حمله به شهر(تروی) وانمود کردند که از دشمن شکست خوردند ولی آنها به صورت پنهانی شروع به ساختن اسبی چوبی کردند و آن را طوری ساختن که سربازانشان بدون اینکه دیده شوند داخل آن پنهان شوند و این اسب را به عنوان هدیه به دشمن دادند و آنها اسب را به داخل شهر خود بردند اما شبانه افرادی که در آن اسب چوبی پنهان شده بودند، از آن خارج شدند و شهر را به تصرف خود درآوردند.